Կառավարության նախաձեռնությամբ հուլիսի 15-ին գումարվեց Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան:
ԱԺ պատգամավորներ Վիկտոր Ենգիբարյանի եւ Նիկոլայ Բաղդասարյանի հեղինակած ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվեց առաջին ընթերցմամբ:
Հիմնական զեկուցող Վիկտոր Ենգիբարյանը ներկայացրեց առաջարկվող փոփոխությունների հիմնական նպատակն ու բնույթը:
Նշվեց, որ օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկվում է Ազգային ժողովի պատգամավորների գործունեության ծախսերի համար հատկացվող ամսական գումարի չափը 50.000 դրամից ավելացնել եւ սահմանել 250.000 դրամ:
Զեկուցողն ընդգծեց, որ կարգավորումն օրենքի ընդունումից՝ 2013-ից հետո չի վերանայվել, մինչդեռ 2015-ի Սահմանադրության փոփոխություններով Հայաստանի Հանրապետությունն անցում է կատարել խորհրդարանական կառավարման համակարգի՝ Ազգային ժողովի, ինչպես նաեւ պատգամավորների լիազորությունների եւ գործառույթների շրջանակի էական ընդլայնմամբ:
Հարակից զեկուցմամբ օրինագծի վերաբերյալ Կառավարության դրական դիրքորոշումը ներկայացրեց Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը:

15 июля по инициативе правительства созвана внеочередная сессия НС.
В первом чтении обсужден проект о внесении изменения в закон «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы», предложенный депутатами НС В.Енгибаряном и Н.Багдасаряном.
Основной докладчик В.Енгибарян представил главную цель и суть предлагаемых изменений.
Отмечено, что законодательной инициативой предлагается увеличить размер ежемесячной суммы, выделяемой на расходы депутатов НС, с 50.000 до 250.000 драмов.
Докладчик подчеркнул, что регулирование не подвергалось изменениям с момента принятия закона в 2013 г., между тем Республика Армения с внесением поправок в Конституцию 2015 года перешла к парламентской системе правления, со значительным расширением полномочий и функций депутатов.
В содокладе заместитель министра труда и социальных дел Д.Хачатрян представил положительную позицию правительства по законопроекту.